Potápění z lodipotápění z člunu

Certifikovaným potápěčům nabízíme možnost poznat podmořské bohatství Kalábrie a její moře, které se průzračností v letních měsících vyrovná Rudému moři. Na lokalitách dostupných jen z lodi se dopravujeme gumovým člunem 4,7m nebo sportovním motorovým člunem 6m.

Pobřeží moře Mare Tirreno Centrale, resp. mezi ostrovy Dino a Cirella nabízí celou řadu zajímavých podmořských lokalit, ať již pro svoje geologické uspořádání (pod věží San Nicola Arecela), tak pro ojedinělá zákoutí zátok. V této části pobřeží se rovněž nachází několik menších pláží, které jsou přístupné pouze z moře (bez lidí). 

Dino je ostrovní perla Kalábrie o rozloze 0,5km2, která se nachází naproti obce Praia a Mare. Pod vodu (-18m) nacházíme vstup do jeskyně stejného jména jako ostrov, která po řadě chodeb končí velkou síní se vzduchovou kapsou a stalaktity a stalagmity; tato jeskyně je určena pokročilým potápěčům. Na jižní straně ostrova, několik desítek metrů od břehu, se nachází v hloubce cca -10m vstup do jeskyně, kterou lze proplavat zpět až k břehu ostrova, a zároveň se v této jeskyni nachází celá řada menších podružných jeskyň. Třetí menší podvodní jeskyně (-15), kterou je nutné vidět, se nachází v západní části ostrova v části, kde končí vysoké kolmé stěny ostrovy; u této jeskyně se rovněž nachází malý tunel k proplavání.moře

Podvodní život ostrova je bohatý na drobné ryby (kněžíci, sapíni …), ale i ty větší (mořani a hejna očnatců). Samozřejmostí jsou pestrobarevné houby a drobní korýši. V hlubších částích ostrova pak lze nalézt lokality s chobotnicemi a celou řadou druhů gorgonií.
Podle námořních map se má u ostrova nacházet vrak větší lodi, avšak tento doposud nikdo z potápěčů nenašel (r. 1917 měla německá ponorka potopila britský parník, který vezl potraviny).

Ostrov Cirella nacházející se naproti obci Cirella má rozlohu 0,12km² a dosahuje maximální výšky asi 40m. Na ostrově se nachází několik menších jeskyň. Na východní straně lze pod vodou vidět živou mořskou trávu, která je specifikem středozemního moře (Posidonia oceanica - známé do míčků uválené trávy na pobřežích), a obří mušle – slávky (Pinna nobilis).

Vrak lodi „Lillois“
Parník o výtlaku 3681 GRT, postavený v Anglii v loděnicích Charles Connell & Co. Ltd., Scotstoun, 1910-1933 provozovaný Harrison T. & J. Ltd. - Charente S.S. Co., Liverpool a 1933-1943 provozovaný Cie. des Bateaux à Vapeur du Nord, Dunkerque (Dunkirk). Během druhé světové války se stal válečnou kořistí a 28.3.1943 byl potopen britskou ponorkou HMS Torbay pod velením poručíka Roberta Clutterbuck. Vedle kaniců a mořských úhořů lze v tomto vraku, při troše štěstí, spatřit malé středomořské žraloky a měsíčníky. V dosahu potápěčského člunu jsou pak i další vraky menších lodí.

Cena jednoho ponoru ze člunu, zahrnující dopravu, půjčení závaží a pot. lahve 12l, je 25-35 EUR/potápěč v závislosti na vzdálenosti lokality a počtu potápěčů.